Bugün - 20 Ocak 2017 Cuma
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.nokta32.com Logo
-
Isparta 24°C
Yazar Detayları

Fettah Kozak

Fettah Kozak - Laiklik Kafirliktir

Laiklik Kafirliktir
Yazı Tarihi: 27 Nisan 2016 Çarşamba

İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği'nin (AY-BİR) İstanbul'da düzenlediği "Yeni Türkiye Konferansları" nın altıncısı olan ‘‘Yeni Türkiye Ve Yeni Anayasa’’ konferansında konuk olarak TBMM başkanı İsmail Kahraman vardı. O konferanstaki konuşmasının bir bölümünde Kahraman, " Laiklik zaten yeni anayasada olmamalıdır. Dünyada 3 anayasada laiklik vardır. Bunlar Fransa, İrlanda ve Türkiye'dir. Tarifi de yok. İsteyen bunu istediği gibi yorumluyor. Böyle bir şey olmamalı.’’ diyor.

Ne kadar Allahsız varsa atlamış bu sözlere… Dün de TBMM önünde bir sürü Allahsız toplanmışlar eylem yapmışlar ‘‘Türkiye laiktir laik kalacak.’’ sloganlarıyla. Adları da Birleşik Haziran Hareketi’ymiş.

Peki efendim, Sayın Kahraman yanlış bir şey mi söylemiş? Laikliğin bir tanımı var mı? Nedir bu laiklik? Dünyada kaç ülke var laik olan? Laiklikten kazancımız ne?

Laik kelimesi Yunanca laos ismi ve laikos sıfatından gelir, Latincesi laicus’tur. Laiklik veya laisizm; devlet yönetiminde herhangi bir dinin referans alınmamasını ve devletin dinler karşısında tarafsız olmasını savunan prensiptir.Fransızca'dan Türkçe'ye geçmiş olan "laik" sözcüğü, "din adamı olmayan kimse; din adamı dışında kalan halk" anlamına gelen Latince "laicus" sözcüğünden gelmektedir.  Atatürk'e göre ise, lâiklik, yalnız din ve dünya işlerinin ayrılması demek değildir. Tüm yurttaşların vicdan, ibadet ve din özgürluğü de demektir. En bilindik tanıma göre ise din ve devlet işlerinin birbirine karıştırılmamasıdır.

Aslında laikliğin mutlak bir tanımı yok. İsteyen istediği gibi yorumluyor. Fransa’daki laiklik herkesin inancını yaşamada ve ifade etmesinde hür olmasıdır. İsmail Kahraman da konuşmasında bunu ifade ediyor zaten. Bizdeki ise ‘Müslüman olma da ne olursan ol’ demek oluyor. Öyle ki bu ülkenin cumhurbaşkanı başörtülü Müslüman kadınların okumaya hakkı olmadığını, okumak isteyenlerin  İran’a Mısır’a gidip okuyabileceklerini canlı yayında söyledi. Başörtülü öğrenciler için ikna odaları kuruldu. Bazı akademisyenler(!) ders anlatmak yerine başörtülü öğrencilerin fotoğrafını çekerek maaş aldılar. Kaşarlanmış gavur bir gazetecimiz Cuma namazına giden çocuklara terörist muamelesi yaptı. Yine son cumhurbaşkanlarından birisi, ramazan günü oruçlu başbakanın karşısında su içti

İnkılap tarihi kitaplarındaki tarife göre laiklik din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması… din işleri ayrı, dünya işleri ayrı… yani kısaca dinsizlik…

Kemalist arkadaşlar hemen itiraz ederler şimdi buna… ‘‘Yok efendim, biz dinsiz değiliz. Biz de Müslümanız ama din, devlet işlerine karışmasın yani cami dışına çıkmasın.’’ diyoruz, derler.

Yahu bu nasıl Müslümanlık? Senin Müslümanlığının dinsizlikten ne farkı var?

Bir Müslüman ‘ din işleri ayrı dünya işleri ayrı’ dediği anda derhal kafir olur. Huccetü’l İslam İman Ğazzali hazretleri İhya-i Ulumu’-din adlı eserinde farz-ı ayn ilimleri anlatırken şöyle diyor: Bir kişi din ve dünya işlerinin ayrı olduğuna  iman etse ve bu inançtayken haccetse, sonra bu hac esnasında Kabe-i Mükerreme’nin etrafında tavaf ederken düşüp mukaddes Kabe’nin duvarının dibinde ölse, bu itikadı dolayısıyla en mukaddes mekan olan Kabe’nin dibinde ölmüş dahi olsa kafir olarak ölmüştür.’’

Madem Müslümansınız, şeriate niye karşısınız? İnsan inandığı dinden kaçar mı yahu? Kalbim temiz edebiyatıyla Müslüman mı olunurmuş? Faiz de yiyelim, zina da edelim, kafayı da çekelim her haltı yiyelim ama cennete de girelim… Cennet senin babanın çiftliği mi ki elini kolunu sallayarak gireceksin?

Timurtaş Uçar Hoca merhumun ifadesiyle; ‘‘Bu din senin işine karışmayacak, eşine karışmayacak da leşine mi karışacak kafir adam!’’

Ama anayasanın bir inanca dayalı olması o inançtan olmayanlara bir baskı değil midir, diyor bazıları…

ABD’de İncil üzerine yemin etmeden başkan olamazsınız. Sandıktan galip çıkmanızın bir önemi yoktur. Almanya’nın Bavyera eyaletinde eyalet yasaları gereği her sınıfta haç bulunmak zorundadır. Bunlar sadece iki misal. Her konuda batı bizim için emsal teşkil ediyorken, anayasa hazırlanmasında niye olmasın?

Hem madem devlet laiktir yani bizim Kemalistlerin tabiriyle din ve devlet işleri ayrıdır, öyleyse Fener Rum Patrikhanesi’ne, Mason Locaları’na, Ermeni Kiliseleri’ne, Rum Ortodoks Kiliseleri’ne karışmayan devlet niye DİB’i serbest bırakmıyor? Niye hutbelerde hüküm ayetleri okunmuyor da diyanet çiçek böcek edebiyatına mecbur ediliyor? Niye İslam dininin bayram günlerinde resmi tatil oluyor? Niye din dersleri var? Niye nüfus cüzdanlarında din bölümü var? Niye bu ülkede yıllarca Türkçe ezan okutuldu, Türkçe namaz kıldırılmaya çalışıldı? Niye Allah demek yasak oldu? Niye Arapça ezan okuyanlara meczup denildi? Niye Elif-ba’lar yasaklandı, Kur’an okuyanlar sakalından tutulup sürünerek işkenceye götürüldü? Niye işkencede hocaların sakalları tek tek cımbızla yolundu, kim ulan bu Allah(celle celalüh), kim ulan bu Muhammed(aleyhissalatu vesselam) denildi? Camiler niye ahır yapıldı? Niye camiler yıkılıp, yerlerine genelevler yapıldı? Milli şef döneminde niye camiler satılığa çıkarıldı? Niye Kemahlı İbrahim Efendiler kabirlerinden çıkartılıp darağacında sallandırıldı? Niye Bediüzzamanlar sürgün edildi, Süleyman Hilmi Tunahanlar, Ahıskalı Ali Haydar Efendiler yıllarca takip edilip göz hapsinde tutuldu? Madem devlet laikti niye bu insanların inançlarına, hürriyetlerine baskı uyguladı?

Hem madem laiksiniz, niye ölünce musallaya geliyorsunuz yahu? Niye leşlerinizi cami avlusuna getirip de camiyi kirletiyorsunuz?  İmamlar leş kaldırma memuru mudur? Müslümanlar sizin leşinizi kaldırmak, size dua etmek zorunda mıdır? Gidin hangi meyhaneyi istiyorsanız, hangi batakhaneyi istiyorsanız oradan kaldırın leşlerinizi…

 
İletişim E-Posta: - Telefon:


 
Yorumlar
*** Yorum Yaz

Arzu()
Yazan arkadaşın ağzına sağlık... Her cümlenin harfiyen destekçisiyim.
Gönderilen Tarih - 13 Mayıs 2016 Cuma (22:47)  

Diğer Yazıları

Laiklik Kafirliktir
TASAVVUF ŞİRKTİR DERLER
Mekke'nin Fethi Kutlamaları
Diğer Yazarlar

YENİ YIL – 2016 – KAR - DAVRAZ – KOSGEB - TARIM
YALVAÇ
Laiklik Kafirliktir
Güvenilir ülke statüsü
“BOMBA” ÖNERİLER
TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ?
OKULLARIN MÜFREDAT PROGRAMI DEĞİŞİRKEN AKLIMIZA GELENLER
TÜRKİYE NEDEN MİLLİ BİR KAHRAMANINA SAHİP ÇIKMAZ?
Anayasa’ya neden " Evet " diyorum?
BU VATAN BENİM! VER-ME-YE-CE-ĞİM
MEKKENİN FETHİ VE DENSİZLER
ISPARTA KAYBETMEYE MAHKUM MU?
Trump’ın saçları lüle lüle Obama sana güle güle!
SUÇLU ARANIYOR!!!
Türkiye Derin Denizlerde
BİZ Mİ EKSİĞİZ YETKİLİLER Mİ ?
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Hava Durumu ( Isparta )
Bugün
11°C - 24°C
Perşembe
9°C - 23°C
Cuma
12°C - 23°C
Cumartesi
11°C - 25°C
Namaz Vakitleri ( Isparta )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:1805:1312:5516:5020:2422:09

08 Haziran 2016 Çarşamba
Röportajlar
'Benim fuara gidecek babam yok, Başkan Amca'
                "Elma Hükümdarlığı Eğirdir" isimli kitabı arkadaşında gören İzmir yaşayan İbrahim Saka,...
»
»
»
Arşiv Arama
Facebook
Google+
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,29ms