Bugün - 20 Ocak 2017 Cuma
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.nokta32.com Logo
-
Isparta 24°C
Yazar Detayları

Muhammed Işık

Muhammed Işık - Başkanlık Sistemi ve Yeni Anayasa Üzerine

Başkanlık Sistemi ve Yeni Anayasa Üzerine
Yazı Tarihi: 02 Ocak 2017 Pazartesi

Anayasa komisyonundan geçen ve yakın zaman içinde TBMM gündemini belirleyecek olan mini anayasa paketi ne getiriyor? Cumhurbaşkanlığı sistemi olarak da açıklanan sistemle yasama ve yürütme dengesi nasıl sağlanacak?

Bu ve buna benzer sorulara muhatap olacağımız bir yeni yıla başladık. Ülkemizin içinde ve dışında yaşanan terör örgütlerinin hain saldırıları, devam eden Fırat Kalkanı harekâtı güvenlik gündemimizi belirlediğini de bir yere not edelim. Güvenlik gündemimiz bu kadar yoğun ve karmaşık durumdayken yeni anayasa yapacak ortamı bulabiliyoruz. Çünkü yeni anayasa çalışmaları epey zamandır toplum gündemindeydi.  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise bunu meclis gündemine hızlı bir manevra ile taşımış oldu.

Yeni anayasa için uygun şartların oluşup oluşmadığı mecliste bulunan siyasi partilerin belirleyebileceği bir konudur. Vatandaşa bu konuda referandum vasıtasıyla görüş sorulursa; o zaman vatandaş da fikrini özgürce beyan edecektir. Demokrasinin gereği de zaten budur.

Tartışılan metne göre yürütme görevi bütünüyle Cumhurbaşkanına verilmiş olacak ve Cumhurbaşkanı mevcut yetkilerini kullanmaya devam edecek. Bunun diğer anlamı Başbakanlık kurumunun ortadan kaldırılmasıdır. Başbakanlık ve Bakanlar Kurulunun ortadan kaldırılması yürütme işlevini hızlandırmış olacaktır. Gücün tek elde toplandığı kaygısı da tartışılmaya devam edecektir.

Vatandaş en iyi hizmeti en hızlı zamanda almak ister. Devlet aygıtı ister istemez bazı idari kararları almayı gerektirir. Bu denge fonksiyonu en iyi şekilde nasıl işletilebilirse vatandaşın o kadar işine gelir. Siyasilerden de haklı olarak bu konuda çalışmalar yapmalarını talep eder. Mevcut sistemimizin ne kadar sıkıntılı olduğunu 7 Haziran 2015 seçimlerin sonrası yaşanan süreçte gözlemlemiş olduk. Haklı olarak vatandaşlar da 1 Kasım 2015 seçimlerinde Ak Parti’yi yine tek başına iktidara taşımış oldu. Seçmenler istikrar veya işleyen bir hükümet sistemi isterken siyasilerin daha iyi işleyeceğini umduğu sistemi gündeme getirmek istemesi gayet doğaldır. Burada önemli olan nokta ne kadar iyi işler bir sistemin tesis edileceğidir.

Bu bağlamda siyasilerin gündeme alabileceği iki önemli kanun vardır. Bunlardan ilki Siyasi Partiler Kanunu, ikincisi ise Seçim Kanunudur. Meclis gündemine gelen anayasa paketi bu iki kanunla desteklenirse bir bütünlük arz edeceği aşikârdır. Aksi halde siyasi tartışmaların sonu gelmeyecektir.

Siyasi Partiler Kanunu ile hazırlanan Anayasa metninde yer alan partili Cumhurbaşkanlığı ibaresinin içi doldurulduktan sonra Seçim Kanunu ile de yeni oluşturulacak 600 milletvekilinin hangi koşullarda seçileceği belirlenmesi mevcut tartışmaları anlamsız hale getirebilir. Örneğin seçim barajının kaldırılması veya seçilecek Cumhurbaşkanının Parti Başkanı olamaması düşünülebilecek çözüm yolları olabilir.

Seçim Kanunu ile baraj kalkarsa, daraltılmış bölge seçim sistemi uygulanırsa seçilen milletvekillerinin temsil kabiliyeti daha kuvvetli olacaktır. Seçmenler ise istediği vekili daha kolay meclise taşımış olacaktır. Böylelikle yeni Anayasaya destek artabileceği gibi toplumun farklı kesimlerinin mecliste temsil şansı oluşabilir. Bu sayede kutuplaşan siyasi ve toplumsal kesimlerde yakınlaşma şansı yakalanabilir.

CHP bu anayasa düzenlemesine niye karşı? Rejim tartışmalarını niye gündeme getiriyor. Oluşturulan metinde rejimin değişmediğini kundaktaki bebek bile bilirken böyle bir rejim tartışması da ne ola ki? Mevcut sistemde rejim çok iyi işliyordu da hazırlanan metinle işlemez hale mi gelecek? Demokrasi şimdi çok mu iyi işliyor? Şuan ki sistemin başkanlar sistemi olduğuna kim itiraz edebilir ki? Kaç milletvekiline sahip olursa olsun parti başkanının sözüne, işaret ettiği konuya kim itiraz edebiliyor? Milletvekili mecliste bu mevcut sistemle ne kadar etkin olabilir? Mevcut sistem fren vazifesi dışında ne işe yarıyor? Milletvekilleri kendilerine verilen engelleme – frenleme vazifesi dışında kanunlara ne katkı sunabiliyor ki?

Efendim mevcut sistemde soru, gensoru, meclis soruşturması varmış. Şimdi ise bunlar yokmuş. Metinde olup olmaması mesele ise evet haklıdırlar. İcra vazifesini görüyor mu metinde yazanlar, hayır! Görmesi mümkün mü? Tek başına iktidarlarda hayır! Koalisyon hükümeti olursa fevkalade işe yarayacak, hükümet göçürecek kadar etkin metinler! Bu fren sisteminin balatalarından biri işte!

Herhalde CHP bunun için mücadele edecek değildir ya? Onun rejim kaygısını anlayabilen beri gele! Hâlbuki CHP’nin kendi fikriyatına uygun bir metni ortaya getirip tartışmaya açması gerekmez mi?

Ülkemizin birliği ve beraberliği için 2017 yılı çok verimli geçebilir. Siyasilerin ajandalarında nelerin olduğu ne kadar önemliyse vatandaşın ajandasında nelerin yazılı olduğu o kadar önemlidir.

2016 yılı vatanımız, milletimiz ve devletimiz için epey sıkıntılı geçmiştir. Umut ederiz ki 2017 yılı hepimiz için verimli, bereketli geçer. Devletimiz, milletimiz içinde bulunduğu sıkıntılı badireleri bir an evvel atlatır. Hazırlık çalışmaları devam eden Anayasa ülkemize, devletimize ve milletimize huzur getirir.

 
İletişim E-Posta: - Telefon:


 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

Anayasa’ya neden " Evet " diyorum?
Başkanlık Sistemi ve Yeni Anayasa Üzerine
ABD ile aramız bozulur mu?
Dünya Savaşına Hazır mısınız?
15 Temmuz Darbesi Nedir?
Suriye vatandaşlığı meselesi üzerinden etik ve ahlak anlayışımız
Çatışan Değil Çalışan Türkiye
Yeni Başbakan Kim Olur?
Ankara’da Patlayan Bombaların Hedefi Enerji mi?
Dış Politikamıza Bakış
Ülke Panoramamız
ADEM-İ MÜSÂVÂT
Türk Tipi Başkanlık Sistemi
Türkiye’de Muhafazakârlık ve Irkçılık Çelişkisi
Medeniyet ile Mitoloji Kardeşliği
Günümüz Türkiye’sinde Kadın Sorunları
Rusya’nın Derdi Ne?
Yeni Kabine ve Hükümetin Yol Haritası
Seçimler, Yeni Kabine ve Anayasa
Diğer Yazarlar

YENİ YIL – 2016 – KAR - DAVRAZ – KOSGEB - TARIM
YALVAÇ
Laiklik Kafirliktir
Güvenilir ülke statüsü
“BOMBA” ÖNERİLER
TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ?
OKULLARIN MÜFREDAT PROGRAMI DEĞİŞİRKEN AKLIMIZA GELENLER
TÜRKİYE NEDEN MİLLİ BİR KAHRAMANINA SAHİP ÇIKMAZ?
Anayasa’ya neden " Evet " diyorum?
BU VATAN BENİM! VER-ME-YE-CE-ĞİM
MEKKENİN FETHİ VE DENSİZLER
ISPARTA KAYBETMEYE MAHKUM MU?
Trump’ın saçları lüle lüle Obama sana güle güle!
SUÇLU ARANIYOR!!!
Türkiye Derin Denizlerde
BİZ Mİ EKSİĞİZ YETKİLİLER Mİ ?
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Hava Durumu ( Isparta )
Bugün
11°C - 24°C
Perşembe
9°C - 23°C
Cuma
12°C - 23°C
Cumartesi
11°C - 25°C
Namaz Vakitleri ( Isparta )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:1805:1312:5516:5020:2422:09

08 Haziran 2016 Çarşamba
Röportajlar
'Benim fuara gidecek babam yok, Başkan Amca'
                "Elma Hükümdarlığı Eğirdir" isimli kitabı arkadaşında gören İzmir yaşayan İbrahim Saka,...
»
»
»
Arşiv Arama
Facebook
Google+
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,28ms